Vaše balíčky odesíláme pravidelně v pondělí, středu a čtvrtek. | Máme obchůdek ve Fulneku na náměstí, stavte se!

TIPY: Krok za krokem: Jak úspěšně zapsat dítě do školky

Vaše dítě už není miminko a školka je na obzoru! Zápis do mateřské školy je velký milník – nejen pro dítě, ale i pro vás jako rodiče. A pokud jde o vaše první dítě, přiznejme si to: můžete se cítit trochu nejistí, zahlcení informacemi nebo prostě jen trochu nervózní z toho, co všechno vás čeká. Dobrá zpráva je, že v tom nejste sami – a tento článek vám pomůže se v tom všem zorientovat.

skolka

🏫 Jak vybrat školku, která bude vašemu dítěti sedět?

Než vůbec dojde na zápis, přichází první, a možná i nejtěžší krok – výběr školky. Je to rozhodnutí, které se často nedělá lehce. Každé dítě je jiné a každá rodina má trochu jiné potřeby, takže „nejlepší školka“ neexistuje univerzálně – ale ta pravá pro vás určitě ano.

Začněte tím, že si uděláte jasno v tom, co od školky očekáváte. Někdo hledá klasickou mateřskou školu s jasným denním režimem, jiný zase inklinuje k alternativám – třeba Montessori, lesní školce nebo komunitnímu zařízení, kde je kladen důraz na individuální přístup a propojení s přírodou.

Důležitým faktorem bývá i prostředí – ideálně se do školky běžte podívat osobně, pokud je to možné. Den otevřených dveří vám dá lepší představu, než jakákoli fotka na webu. Sledujte nejen čistotu a bezpečnost, ale i atmosféru – jak vypadají hračky, jak působí třídy, co dělají děti, jak komunikují učitelé. Někdy už první dojem hodně napoví.

Zeptejte se na přístup k dětem – jak se řeší adaptace, jak probíhá komunikace s rodiči, jestli školka pořádá společné akce nebo jestli dostáváte pravidelné informace o pokrocích dítěte. Někdy vás zaujme právě ten „neviditelný“ přístup, který školku dělá výjimečnou – třeba srdečnost učitelek nebo způsob, jakým děti vedou k samostatnosti.

A v neposlední řadě je tu otázka financí. Státní školky jsou většinou dostupnější, ale mají jasně dané kapacity a podmínky. Soukromé školky jsou často flexibilnější, ale počítejte s vyššími náklady. Pro někoho je to investice, která dává smysl, jiný hledá rozumný kompromis.

Pokud si nejste jistí, zkuste se poptat mezi známými nebo ve facebookových skupinách rodičů z vašeho města – často se tam dozvíte cenné postřehy, které vám pomohou rozhodnout se.

📅 Kdy probíhá zápis do školky?

Zápisy do mateřských škol pro školní rok 2025/2026 obvykle probíhají na jaře, nejčastěji v květnu. Například v Praze 8 se zápisy konají 12. a 13. května. Každá školka si může termín upravit podle svého, proto sledujte weby jednotlivých škol nebo využijte nový jednotný portál pro předzápis - elektronickypredzapis.cz, kde si můžete vyhledat školky podle místa bydliště a pohodlně se zaregistrovat.

Elektronický předzápis vám navíc často umožní rezervaci konkrétního termínu zápisu, stáhnutí přihlášky nebo i orientaci v kritériích přijetí.

📄 Co budete k zápisu potřebovat?

Co jsme dohledala, tak ve většině zařízení probíhá zápis bez účasti dítěte. Bude to tedy hlavně otázka papírování. :) Aby vše proběhlo hladce, připravte si tyto dokumenty:

  • Vyplněnou žádost o přijetí dítěte (najdete ji na webu školky nebo vám ji dají při osobní návštěvě).

  • Evidenční list potvrzený lékařem – většinou vám ho pediatr vyplní při tříleté prohlídce, takže se to dá pěkně spojit.

  • Rodný list dítěte k nahlédnutí.

  • Občanský průkaz zákonného zástupce (nejčastěji maminky nebo tatínka, kdo přihlášku podává).

Některé školky mohou chtít i potvrzení o trvalém pobytu dítěte, případně souhlas s focením, videozáznamy nebo potvrzení o zaměstnání rodiče – to vše se ale dozvíte předem na stránkách konkrétní školky.

📌 Jaké jsou podmínky přijetí?

Každá školka má svá kritéria, ale obecně platí:

  • Dítě musí mít k 1. září minimálně 3 roky (výjimky jsou možné, ale výjimečné).

  • Přednostně se přijímají děti s trvalým pobytem v obci, nebo městské části, kde školka sídlí.

  • Nejvyšší prioritu mají děti s povinným předškolním vzděláváním – tedy ty, které k 31. srpnu dosáhnou pěti let.

  • Při větším zájmu než je kapacita může dojít i na losování – hlavně ve velkých městech, kde je o některé školky opravdu velký zájem.

TIP: Pokud bydlíte v jiné obci, než kde se školka nachází, a opravdu tam chcete dítě umístit, může být výhodné zvážit přihlášení k trvalému pobytu v dané lokalitě.

❓ Co když dítě nebude přijato?

Ne vždy se zadaří napoprvé – ale nevěšte hlavu. Pokud vaše dítě nebude přijato, můžete se zapsat na čekací listinu. Místa se během roku často uvolňují – někdo třeba změní plány nebo se přestěhuje. Máte také možnost zkusit jinou školku, případně soukromou, kde bývá větší flexibilita.

Některé obce nabízejí i krizová řešení – krátkodobé přijetí nebo spolupráci s jinými zařízeními. Není na škodu se informovat na městském úřadě, zvlášť pokud zvažujete různé možnosti.

 

Zápis do školky je velký krok – a je úplně v pořádku, že se u něj mísí radost, obavy i spousta otázek. Pamatujte, že nejde o žádnou soutěž – cílem je najít prostředí, kde se bude vaše dítě cítit bezpečně, přijímané a spokojené. A to poznáte často intuitivně – stejně jako vaše dítě vycítí, jestli mu někde bude dobře.

Držíme vám palce při výběru školky a přejeme, ať zápis proběhne hladce – a hlavně ať se vaše dítě v nové školce cítí jako doma.